تحقیق آزمايش تراكم خاك 8 ص-دانلود

تحقیق آزمايش تراكم خاك 8 ص

تحقیق آزمايش تراكم خاك 8 ص

تحقیق-آزمايش-تراكم-خاك-8-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 8 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

1
‏آزمايش : تراكم ‏( compaction‏ )
‏هدف از انجام عمليات تراكم ، كاهش ميزان تخلخل خاك است . ‏وجود آب تا ميزان مشخصي سبب تسهيل اين عمليات مي شود .بدست آوردن اين حد رطوبت و وزن مخصوص خشك بيشينه خاك پس از بكار بردن ميزان معيني انرژي كوبشي ،‏‌‏هدف مهم آزمايش تراكم است ‏.
‏مقدمه
‏در هنگام ساخت و اجراي بزرگراهها ، فرودگاهها و سازه هاي ديگر متراكم كردن خاك يك امر ضروري جهت بهبود مقاومت خاك مي باشد . پروكتور (1933) يك آزمايش تراكم ازمايشگاهي ابداع كرد تا بوسيله آن حداكثر وزن مخصوص خشك خاك كه براي تراكم درمحل مي تواند ‏استفاده شود را تعيين كند اين آزمايش به نام آزمايش تراكم پروكتور مشهور مي باشد .
‏توضيحاتي در مورد مبحث تراكم
‏زمانيكه به يك خاك نيرو وارد مي شود دانه هاي جامد خاك روي هم مي لغزند و در محيط متراكم تري قرار مي گيرند و نشست خاك كم مي شود . در محيط متراكم تر خاك داراي زاويه اصطكاك داخلي بيشتري است و در نتيجه مقاومت برشي خاك بيشتر مي شود . به مسئله تراكم خاك در پروژه هايي نظير راهسازي و احداث سد برخورد مي كنيم و بدين ترتيب مقاومت برش يا به عبارتي توان باربري خاك را افزايش مي دهيم از روش هاي زير براي متراكم كردن استفاده مي شود .
‏غلطك (roller‏‌‏)
3
‏با استفاده از غلطك براي اغلب كارهاي مهندسي مي توان خاك را متراكم نمود بدين ترتيب كه در پروژه هاي راهسازي لايه ها تا 20 سانتيمتر و سد سازي تا 60 سانتي متر ريخته شده و روي آن مقداري آب پاشيده مي شود و با گذر چند بار غلطك‏‌‏، خاك متراكم مي گردد رطوبت موجب مي شود دانه هاي خاك به اصطلاح ‏«‏ روغنكاري ‏»‏ شده وزاويه اصطكاك داخلي آن ها كم شده و متراكم تر ‏
‏مي گردد .
‏انواع غلطك
‏غلطك چرخ فلزي :
‏از غلطك هاي چرخ فلزي عموما در كارهاي آسفالتي استفاده مي شود و از غلطك هاي لرزان يا سنگين چرخ فلزي براي متراكم كردن خاك درشتدانه استفاده مي گردد . ارتعاش موجب لرزداندن دانه ها شده و دانه ها از بالا به پايين بهتر متراكم مي شوند .
‏چرخ لاستيكي :
‏از اين نوع غلطك براي خاكهاي ماسه اي و خاكهاي درشتدانه اي كه پوك هستند و زير غلطك چرخ فلزي خرد مي شوند استفاده مي شود و خاك را از بالا به پايين متراكم مي كنند .
‏پاچه بزي:
‏اين نوع غلطك براي تراكم خاك هاي رسي استفاده مي شود . اين نوع غلطك مخصوصا در هسته سد خاكي كاربرد دارند و خاك را از پايين به بالا متراكم مي نمايند .
‏روش vibroffototion‏ : اين روش براي خاكهاي ماسه اي ريز دانه كه داراي عمق زيادي هستند استفاده مي شود ، بدين ترتيب كه دستگاه
3
vibroffototion‏ كه داراي وزن سنگيني در حدود 2 تن است و مجهز به ‏جت آب در بالا وپايين است ، روي لايه مورد نظر قرار مي گيرد .
‏جت آب پايين روشن مي شود و با توجه به فشار آب وارده و وزن دستگاه ‏‌‏،گودالي ايجاد شده و ماسه خارج شده و دستگاه به داخل زمين فرو مي رود . حال جت آب پايين را خاموش كرده و جت هاي بالايي روشن مي شود و هم زمان به داخل گودال ريخته مي شود جت هاي آب موجب مي شود كه ارتعاش در خاك بوجود آمده و خاك متراكم تر گردد.
‏ انفجار blosting‏ : از انفجار براي خاكهاي دانه اي و خصوصا لجن ها استفاده مي شود. در اين روش چاه هايي تا عمق مورد نظر در لايه كنده شده و داخل چاه ها مواد منفجره كار گذاشته مي شود انفجار مواد ،‏‌‏خاك اشباع به حالت روان در آمده و هنگام ته نشين شدن خاك د رمحيط متراكم تر قرار ‏
‏مي گيرد .
‏روش dewatering‏ :با پايين آوردن سطح آب زير زميني با حفر چاههاي آب در زمين و پمپاژ مداوم از داخل آن ها ، سطح آب داخل چاهها پايين آمد و نيروي ارشميدس وارد به ذرات خاك كم مي شود و در نتيجه خاك نشست كرده و متراكم مي شود .
‏روش پيش بازگذاريperloding‏ : براي خاكهاي رس اشباع از اين روش استف‏اده مي شود كه در زمين مربوطه با‏رگذاري با وزن بسيار بيشتر از ساختمان سازه مورد نظر انجام مي شود كه موجب خارج شدن آب ازداخل خاك شده و لايه رس اشباع از زمان كمتري نشستهاي خود را انجام مي دهد .
4
‏شرح آزمايش :
‏آزمايش T-99‏ آشتو ( براي خاكهاي ريزدانه ) به روش پروكتور
‏فرمولهاي مورد نياز :
‏= وزن استوانه پروكتور بدن قالب بندي
‏= وزن استوانه با خاك
‏وزن خاك داخل استوانه بعد از 3 بار ريختن و هر بار 25 ضربه چكش در بار اول
‏وسايل مورد نياز :

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/24570NDczMzQ_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید