تحقیق آشنايى با انديشه‏هاى سياسى پيامبر اسلام (ص) تشريح رهبرى سياسى پيامبر اعظم(ص( 72 ص-دانلود

تحقیق آشنايى با انديشه‏هاى سياسى پيامبر اسلام (ص) تشريح رهبرى سياسى پيامبر اعظم(ص( 72 ص

تحقیق آشنايى با انديشه‏هاى سياسى پيامبر اسلام (ص) تشريح رهبرى سياسى پيامبر اعظم(ص( 72 ص

تحقیق-آشنايى-با-انديشه‏هاى-سياسى-پيامبر-اسلام-(ص)-تشريح-رهبرى-سياسى-پيامبر-اعظم(ص(-72-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 72 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏تشريح رهبری سياسی پيامبر اسلام ( ص )
‏صفحه 2
‏دانشگاه آزاد اسلامی
‏واحد‏بجنورد
‏موضوع :
‏آشنايى با انديشه‏هاى سياسى پيامبر اسلام ‏(‏ص‏)
‏تشريح رهبرى سياسى پيامبر اعظم‏(‏ص(

‏باسمه تعالى
»‏السلام عليكم يا اهل بي‏ت‏ النبوه«
‏مقدمه:
‏حمد و ستايش مخصوص خداوندى است كه اهل بيت )‏ع(‏ را وسيله نجات انسان از گرداب حيوانيت به جايگاه والاى خويش قرار داده و محبت اهل بيت )‏ع(‏ را شرط قبولى طاعات و عبادات قرار داده است.
‏در وضعيت اسف بار كنونى كه انسانيت انسان، مورد تجاور و تهاجم آفت‏هاى گوناگون قرار گرفته است، يگانه كشتى نجات انسان ، همانا اين چهارده نور مقدس اند كه با خوشه چينى در مكتب اين بزرگواران مى‏توان به نجات از اين ورطه اميدار بود.
‏مكتب اسلام از انقلابى‏ترين مكاتب اجتماعى و سياسى تاريخ بشر‏يت است كه امر هدايت انسان را بر‏اساس آموزش و ارائه الگو بر عهده دارد. هدف اين مكتب مقدس خوشبختى و سعادت بشر به معنى عام و سازندگى در همه ابعاد وجودى اوست
‏تشريح رهبری سياسی پيامبر اسلام ( ص )
‏صفحه 2
.
‏بررسى تاريخ حيات اسلام و مشى و سيره اولياى آن به خصوص اشرف مخلوقات و سرور كائنات حضرت محمد مصطفى ‏ )‏ص‏)‏ نشان دهنده اين امر است كه خداوند فيض و عنايت خود را از طريق اين مذهب بر مردم تمام كرده و نعمت خود را بر بشريت اتمام نموده است، اين كه خداوند راضى شده است اسلام دين همه مردم و همه عصرها باشد و بشريت در همه امور تابعيت آن را بپذيرند، خود حاكى از جامعيت اين مكتب و وجود و عمق و دامنه لايتناهى آن است. تحليل و بررسى آنچه را كه در اين مكتب الهى وجود دارد، كارى است بس عظيم و امرى است فوق العاده مهم. نيروى عظيم و اجتماعى خبره لازم است، تا بتوانند همه جوانب و ابعاد آن را مورد بررسى قرار دهند. صاحبنظرانى آگاه و تحليل گر لازم است تا بتوانند همه جوانب و ابعاد آن را مورد بررسى قرار دهند. صاحبنظرانى آگاه و تحليل گر لازم است تا بتوانند همه مشى‏ها، رفتارها، تعليمات، القاآت، روابط و برخوردها، تصميم‏گيرى‏ها و عملكردهاى اسلام و رهبران را مورد تجزيه و تحليل قرار دهند و بر اساس آن راه و رسم اسلام و نوع موضعگيرى‏ها را در برابر مسائل و حوادث اعلام دارند. بديهى است بحث و سيره نبوى بحثى بسيار گسترده است و اگر كسى بخواهد كتابى در اين باب بنگارد چند مجلّد قطور خواهد شد، چنانكه فيلسوف و انديشمند معاصر استاد شهيد مرتضى مطهرى در كتاب سيرى در سيره نبوى مى‏فرمايند: چند سال پيش به اين فكر افتادم كه در زمينه سيره حضرت رسول اللَّه‏(‏ص‏)‏ كتابى بنويسم، كار خود را با فراهم نمودن مقدار زيادى يادداشت آغاز كردم، هر چه جلوتر رفتم، ديدم مثل اين است كه دارم وارد دريا‏يی‏ مى‏شوم كه به تدريج عميق‏تر و وسيع‏تر مى‏شود، البته صرف نظر نكردم و مى‏دانم كه من ‏ن‏مى‏توانم ادعا كنم كه مى‏توانم سيره پيغمبر الهى را بنويسم ولى
‏تشريح رهبری سياسی پيامبر اسلام ( ص )
‏صفحه 4
‏(( ‏ما لا يدرك طه لا يترك كله‏ ))‏ بالاخره تصميم گرفتم ‏به حول و قوه الهى روزى چيزى در اين زمينه بنويسم تا بعد آيندگان بيايند بهتر و كاملترش را بنويسند، به همين جهت بهتر آن ديدم كه نام اين كتاب را سيرى در سيره نبوى بگذارم. يكى از منابع ارزشمند شناخت از نظر اسلام مشى و سيره اولياء و پيشوايان اسلام از شخص نبى اكرم ‏(‏ص‏)‏ تا ائمه اطهار ‏(‏ع‏)‏ و به عبادت ديگر سيره معصومين است. گفته‏ها، خطبه‏ها و كلامشان به جاى خود، شخصيت وجودى شان، يعنى سيره ‏و ‏روش شان و متد عملكرد آنان منبع اى است براى شناخت آنها، سيره پيغمبر براى ما يك منبع الهام است. با سيره ائمه معصومين هيچ فرق نمى‏كند. اينكه سيره پيغمبر يعنى چه و به چه شكل براى ما يك منبع شناخت است. توضيح خواهيم داد. گفتيم يكى از منابع غنى شناخت كه يك نفر مسلمان بايد ديد و بينش خود را از ان راه اصلاح و تكميل بكند، سيره وجود مقدس پيامبر اكرم ‏(‏ص‏)‏ است. اما قبل از هر چيز لازم و ضرورى است كه ‏معنى ‏((‏سيره‏))‏ و ‏((‏سنت‏))‏ را بدانيم. سنت كلام و نقلى است با اسناد شامل قول يا فعل يا تقرير معصوم، ‏يا ‏ حقيقت وجودى و زندگانى پر ثمر و ‏((‏سيره‏))‏ ،‏ ‏در زبان عربى از ماده ‏((‏سِيْر‏))‏ است. ‏((‏سير‏))‏ يعنى حركت‏ و‏ راه رفتن. ‏((‏سيره‏))‏ يعنى نوع راه رفتن. سيره بر وزن فِعْلَهَ است و فعلة در زبان عربى دلالت بر نوع مى‏كند. مثلاً جَلْسَه يعنى نشستن، جِلْسَه يعنى سبك و نوع نشستن و اين نكته دقيقى است. سير يعنى رفتن، رفتار ولى سيره يعنى نوع و سبك رفتار. آنچه مس‏ل‏م است شناخت سبك رفتار پيغمبر است. آنها كه سيره نوشته‏اند، رفتار پيغمبر را نوشته‏اند. در حالى كه سبك پيغمبر در رفتار، اسلوب رفتار پيغمبر و متد و روش عملكرد پيغمبر مد نظر ماست.
‏سيره پيغمبر يعنى ‏سبک‏ پيغمبرى، متدى كه پيغمبر در عمل و در روش براى مقاصد خودش به كار مى‏برد. مى‏دانيم در فقه شيعى مبناى فقهى يعنى ادله‏اى كه از آنها احكام دين را استنباط مى‏كنيم كه اين چهار دليل عبارتند از: قرآن، سنت، اجماع، عق
‏تشريح رهبری سياسی پيامبر اسلام ( ص )
‏صفحه 4
‏ل ‏. بحث ما در مقاصد پيغمبر نيست. بحث ما در سبك پيغمبر است، در روشى كه پيغمبر براى هدف و مقصد خودش به كار مى‏برد است. مثلاً پيغمبر تبليغ مى‏كرد، روش تبليعى و شگرد آن چه روشى بوده است؟ سب‏ک‏ تبليغى پيغمبر چه سبكى بود، پيغمبر در همان حال كه مبلغ بود و اسلام را تبليغ مى‏كرد، يك رهبر سياسى براى جامعه خودش بود. از وقتى كه آمد به مدينه، جامعه تشكيل داد، حكومت تشكيل داد و خودش رهبر جامعه بود. سبك و متد رهبرى و مديريت پيغمبر در جامعه چه متدى بود؟ پيغمبر در همان حال قاضى بود و ميان مردم قضاوت مى‏كرد. سبك قضاوتش چه سبكى بود؟ پيغمبر مثل همه مردم ديگر ‏زندگى خانوادگى و اجتماعى داشت، زنان و فرزندان متعدد داشت. سبك پيامبر در زن دارى، زندگى زناشويى، برخورد با كودكان چگونه بوده است؟ سبك پيغمبر در معاشرت با اصحاب چگونه بوده است؟ سبك پيغمبر و روش آن حضرت در رفتار با دشمنان چه بوده؟ سبك رفتار پيامبر در نماز، اخلاق، سياست و ده‏ها سبك ديگر كه هر كدام از اين سبك‏ها مى‏تواند روشنگر راه و هدايت جامعه بشرى باشند چه بوده است؟
‏امسال از سوى رهبر فرزانه انقلاب، سال پيامبر اعظم ‏(‏ص‏)‏ نام گرفت. پيامبرى كه پيام آور مهربانى، رحمت، وحدت، عزت، كرامت اخلاقى و پيشرفت براى آدميان بود. پيامبرى كه به علم و دانش اهتمام مى‏ورزيد.
‏پيامبرى كه از حق زيستن برابر براى دختران و برد گان سخن گفت. به قانون و وفاى به عهد پايبند بود، حق بشر را براى همه اديان محترم مى‏شمرد. هيچ جنگى را آغاز نكرد و همواره بر زيستن مسالمت‏آميز تأكيد مى‏كرد. پيامبرى كه نخستين منشور الهى و قانون‏ ‏اساسى مبتنى بر احكام الهى را در حكومت خويش تدوين نمود.

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/14244OTc3NDY_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید