تحقیق آلوميناي جاجرم 32 ص-دانلود

تحقیق آلوميناي جاجرم 32 ص

تحقیق آلوميناي جاجرم 32 ص

تحقیق-آلوميناي-جاجرم-32-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 33 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

1
‏آلوميناي جاجرم
‏واحدهاي ‏بوكسيت و آهك
‏مقدمه
‏توليد آلومينا از بوكسيت رايج ترين روش توليد آلومينيوم مي باشد و امروزه بيش از 95 درصد آلوميناي مورد نياز از بوكسيت توليد مي شود. كانسار بوكسيت جاجرم بزرگترين ذخيره شناخته شده بوكسيت در ايران است اين كانسار اولين بار در سال 47 شناسايي شد.نمونه برداري هاي انجام شده در سال هاي 1349 و1351 نشان داد كه بوكسيت جاجرم داراي ارزش اقتصادي و به عنوان ماده اوليه توليد آلومينا قابل استفاده و بهره برداري است. عمليات اكتشافي آن از سال 1362 آغاز گرديده و ذخيره شناخته شده در آن حدود 20 ميليون تن برآورد گرديده است.ميزان توليد ساليانه معدن در طول دوره بهره برداري جهت تامين خوراك 795 هزار تن در نظر گرفته شده است كه ابتدا در طول دوره آماده سازي حدود 1250 هزار تن بوكسيت توليد خواهد داشت.
‏موقعيت جغرافيايي معدن آهك:
‏معدن آهك با توليد ساليانه 500 هزار تن براي تغذيه كارخانه در نظر گرفته شده است. اين معدن در شمال شرق ايران در رشته كوه زير كهر در 15 كيلومتري شمال شهرستان جاجرم مي باشد. شهر جاجرم در شمال غربي استان خراسان و در 125 كيلومتري جنوب غرب بجنورد و در 160 كيلومتري شمال غرب سبزوار و در 125 كيلومتري شمال شرق شاهرود قرار گرفته است و كوه زو واقع در 15 كيلومتري شمال شرق جاجرم با عرض جغرافيايي 22 و 37 شمالي و طول 35 و65 شرقي قرار دارد.
‏عمليات آماده سازي و بازگشايي معدن آهك به شرح زير است:
2
‏احداث راه دسترسي آسفالته از واحد خردايش تا معدن آهك به طول 450 متر و عرض 10 متر و احداث راه شوسه دسترسي به كار معدن آهك به طول 950 متر و عرض 12 متر و ايجاد فضاي دسترسي و احداث اولين پله استخراج. وزن اين فعاليت در مجموع فعاليت هاي معدن 4/3 درصد است. مصرف آهك در خط توليد حدود 350 هزار تن است با توجه به اتلاف سنگ در مراحل سنگ شكني و استخراج سالانه بايد 580 هزار تن سنگ آهك از معدن استخراج شود.
‏فرآيند كلي كارخانه استحصال هيدرات آلومينيوم از بوكسيت :
‏اين روند توسط تركيب آهك و بوكسيت استخراج شده از معادن پس از طي مراحل خردايش و سودي كه توسط خطوط راه آهن از مبادي توليد به محل كارخانه حمل مي شود درون آسياب انجام مي گردد در مراحل مختلف انحلال هيدرات در سود حل مي شود و با اضافه كردن ذرات هيدرات عمل ترسيب انجام مي گردد و بعد از مراحل فيلتراسيون و جدايش سود در مرحله ي پاياني بسته بندي و به عنوان محصول نهايي به فروش مي رسد و گل قرمز به عنوان باطله در مخازن جدا كننده ته نشين و بعد از فيلتراسيون در سد باطله دپو مي شود.
‏سنگ شناسي بوكسيت:
‏بوكسيت سنگ معدن اصلي آلومينيوم است كه تشكيل آن در شرايط خاص هوازدگي صورت مي گيرد و ذخاير آن معمولا در سطح يا اعماق كم متمركز مي شود . عنصر آلومينيوم اگرچه فراوان ترين فلز پوسته ي زمين و از نظر فراواني عناصر سومين عنصر موجود در طبيعت است ولي تركيب آن با عناصر ديگر به صورت پيچيده اي است از اين رو استخراج آن از كاني هاي آلومينيوم مشكل و بدون صرفه است اين عنصر تشكيل دهنده اصلي تمام رس ها خاك ها و سيليكات هاي معمولي سنگ ها است.بوكسيت در گذشته به كاني اكسيد آلومينيوم آبدار با فرمول
4
2H2O‏ و AL2O3‏ اتلاق مي شد اما اكنون چه در كاني شناسي وچه در صنعت به مجموعه اي از اكسيدهاي آلومينيوم آبدار با نسبت هاي متفاوت آلومينيوم گفته مي شود .به طور كلي بوكسيت در صورتي از نظر اقتصادي مناسب براي بهره برداري است كه داراي حداقل50 درصد آلومينيوم و كمتر از 6 درصد سيليس باشد . معمولا بوكسيت حاوي اكسيد آهن سه ظرفيتي است كه مقدار آن در ذخاير بوكسيت حدود 10 درصد است و اين ذخاير ممكن است تا 4درصد اكسيد تيتان داشته باشد.از نظر چگونگي تشكيل بوكسيت در شرايط خاص هوازدگي كه مخصوص مناطق گرم است شكل مي گيرد و محصولي از انباشته شدن سيليكات هاي آلومينيوم تجزيه شده در سنگ هايي است كه حاوي كوارتز آزاد كم هستند به اين ترتيب كه در اين سنگ ها معمولا سيليكاتها شكسته شده و سيليس و قسمتي از آهن آزاد شده به صورت اكسيد آلومينيوم همراه با تيتان و مقاديري از اكسيد آهن (گاهي اكسيد منگنز) و مقداري سيليس به صورت محصول نهايي بر جاي مي ماند بعضي از زمين شناسان معتقدند كه باكتري ها در انجام اين واكنش ها نقش موثري دارند به هر حال براي تشكيل ذخاير بوكسيت اين شرايط لازم است :
‏الف-وجود آب و هواي گرم و معتدل مرطوب درجه حرارت مناسب براي انجام واكنش هاي مختلف به منظور تشكيل بوكسيت بيش از 20 درجه سانتيگراد است . از طرفي افزايش رطوبت منطقه نيز سبب تمركز گاز كربنيك بيشتر در سطح و در نتيجه شرايط مناسب براي هوازدگي است.ب-وجود سنگ هايي كه تحت شرايط آب وهوايي مناسب توليد كننده بوكسيت باشند اين سنگ ها مشتمل بر گروهي كه حاوي سيليكات هاي آلومينيوم نسبتا زياد وآهن وكوارتز كم باشد.ج-وجود عوامل مناسب براي شكستن سيليكات ها وانحلال سيليس .د- وجود شرايط مناسب در سطح به طوري كه ريزش هاي جوي به آرامي در زمين فرو روند. غالب مناطقي كه براي ذخاير بوكسيت مناسب تشخيص داده شده اند مناطقي با شيب كم يا سطوح فرسايشي موجي و بالاخره دگر شيبي هايي با شيب ملايم باشند . در چنين سطوحي جريان آب به كندي صورت مي گيرد و فرو رفتن آن نيز به آرامي و در طول زمان انجام مي شود .ه-وجود شرايط مناسب در زير زمين براي خروج محلول هاي حاوي باطله هاي حاصل از انجام واكنش ها .اگر شرايط زير زميني طوري باشد كه آب نتواند جريان يافته از محيط خارج شود عمل دگرساني و تغيير و تبديل مواد و تشكيل بوكسيت به انجام نمي رسد . ضمن آنكه تداوم اين روند در صورت وجود شرايط مناسب دخالت زيادي در مقدار ذخيره دارد . به عبارت ديگر براي تشكيل ذخاير بزرگ زمان طولاني زمين شناسي و تداوم شرايط مناسب ضروري است وپس از تشكيل بوكسيت نيز بايد شرايط به گونه اي فراهم شود كه ماده معدني باقي بماند.
4
‏كاني شناسي بوكسيت:
‏كاني هاي اصلي تشكيل دهنده بوكسيت عبارتند از: دياسپور ، بوهميت ، هيدراژيليت.
‏الف)بوهميت و دياسپور : اين دو كاني اكسي هيدروكسيد آلومينيوم هستند. از نظر ساختار بلورين اين دو كاني با يكديگر تفاوت دارند . فرم بلوري بوهميت درشت بسيار كمياب ولي اغلب به صورت اجتماع بسيار ريز ورقه اي يافت مي شود . بلورهاي دياسپور به صورت لوح هاي كوچك و اجتماع بلوري ورقه اي تا ويز فلسي است . بوهميت به رنگ سفيد است ولي به علت وجود نا خالصي هاي همراه به رنگهاي زرد يا قهوه اي نيز ديده مي شود.دياسپور نيز به رنگ هاي زرد تا قهوه اي يافت مي گردد شناخت اين دو كاني معمولا بسيار دشوار و به طور عمده مي توان آنها را از طريق ميكروسكوپي يا مطالعات اشعه X‏ تشخيص داد وزن مخصوص بوهميت 01/3 تا 06/3 و وزن مخصوص دياسپور 3/3 سختي بوهميت 5/3 و سختي دياسپور 6 تا 17 است.ب)هيدراژيلت : به رنگ سفيد نقره اي تا سفيد متمايل به زرد يا قهوه اي يا قرمز است . سختي 5/2 تا 5/3 دارد و داراي وزن مخصوص 35/2 است. هيدراژيلت به طور عمده بر اثر هوازدگي اين نوع سنگ ها لاتريت مي باشد . اين خاك ها حاوي مقدار زيادي هيدراژليت و مقدار كمي نيز نا خالصي هايي از كوارتز

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/5415OTUyMzQ_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید