تحقیق آموزش DNS-دانلود

تحقیق آموزش DNS

تحقیق آموزش DNS

تحقیق-آموزش-dnsلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 23 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏1
‏آموزش DNS
‏ DNS‏ از كلمات Domain Name System‏ اقتباس و يك پروتكل شناخته شده در عرصه شبكه‌هاي كامپيوتري خصوصا اينترنت است . از پروتكل فوق به منظور ترجمه اسامي‌كامپيوترهاي ميزبان و Domain‏ به آدرس‌هاي IP‏ استفاده مي‌گردد. زماني كه شما آدرس www.srco.ir‏ را در مرورگر خود تايپ مي‌نمائيد ، نام فوق به يك آدرس IP‏ و بر اساس يك درخواست خاص ( query‏ ) كه از جانب كامپيوتر شما صادر مي‌شود، ترجمه مي‌گردد .
‏تاريخچه DNS‏
DNS‏ ، زماني كه اينترنت تا به اين اندازه گسترش پيدا نكرده بود و صرفا در حد و اندازه يك شبكه كوچك بود، استفاده مي‌گرديد. در آن زمان ، اسامي‌كامپيوترهاي ميزبان به صورت دستي در فايلي با نام HOSTS‏ درج مي‌گرديد . فايل فوق بر روي يك سرويس دهنده مركزي قرار مي‌گرفت . هر سايت و يا كامپيوتر كه نيازمند ترجمه اسامي‌كامپيوترهاي ميزبان بود ، مي‌بايست از فايل فوق استفاده مي‌نمود. همزمان با گسترش اينترنت و افزايش تعداد كامپيوترهاي ميزبان ، حجم فايل فوق نيز افزايش و امكان استفاده از آن با مشكل مواجه گرديد ( افزايش ترافيك شبكه ). با توجه به مسائل فوق، در سال 1984 تكنولوژي DNS‏ معرفي گرديد .
‏2
‏پروتكل DNS‏
DNS‏ ، يك بانك اطلاعاتي توزيع شده است كه بر روي ماشين‌هاي متعددي مستقر مي‌شود ( مشابه ريشه‌هاي يك درخت كه از ريشه اصلي انشعاب مي‌شوند) . امروزه اكثر شركت‌ها و موسسات داراي يك سرويس دهنده DNS‏ كوچك در سازمان خود مي‌باشند تا اين اطمينان ايجاد گردد كه كامپيوترها بدون بروز هيچگونه مشكلي، يكديگر را پيدا مي‌نمايند . در صورتي كه از ويندوز 2000 و اكتيو دايركتوري استفاده مي‌نمائيد، قطعا از DNS‏ به منظور ترجمه اسامي‌كامپيوترها به آدرس‌هاي IP‏ ، استفاده مي‌شود . شركت مايكروسافت در ابتدا نسخه اختصاصي سرويس دهنده DNS‏ خود را با نام ( WINS ( Windows Internet Name Service‏ طراحي و پياده سازي نمود . سرويس دهنده فوق مبتني بر تكنولوژي‌هاي قديمي‌بود و از پروتكل‌هايي استفاده مي‌گرديد كه هرگز داراي كارايي مشابه DNS‏ نبودند. بنابراين طبيعي بود كه شركت مايكروسافت از WINS‏ فاصله گرفته و به سمت DNS‏ حركت كند .
‏ از پروتكل DNS‏ در مواردي كه كامپيوتر شما اقدام به ارسال يك درخواست مبتني بر DNS‏ براي يك سرويس دهنده نام به منظور يافتن آدرس Domain‏ مي‌نمايد ، استفاده مي‌شود .مثلا در صورتي كه در مرورگر خود آدرس www.srco.ir‏ را تايپ نمائيد ، يك درخواست مبتني بر DNS‏ از كامپيوتر شما و به مقصد يك سرويس دهنده DNS‏ صادر مي‌شود . ماموريت درخواست ارسالي ، يافتن آدرس IP‏ وب سايت سخاروش است.
‏3
‏پروتكل DNS‏ و مدل مرجع OSI‏
‏ پروتكل DNS‏ معمولا از پروتكل UDP‏ به منظور حمل داده استفاده مي‌نمايد . پروتكل UDP‏ نسبت به TCP‏ داراي overhead‏ كمتري مي‌باشد. هر اندازه overhead‏ يك پروتكل كمتر باشد ، سرعت آن بيشتر خواهد بود. در مواردي كه حمل داده با استفاده از پروتكل UDP‏ با مشكل و يا بهتر بگوئيم خطاء مواجه گردد ، پروتكل DNS‏ از پروتكل TCP‏ به منظور حمل داده استفاده نموده تا اين اطمينان ايجاد گردد كه داده بدرستي و بدون بروز خطاء به مقصد خواهد رسيد .
‏ فرآيند ارسال يك درخواست DNS‏ و دريافت پاسخ آن ، متناسب با نوع سيستم عامل نصب شده بر روي يك كامپيوتر است .برخي از سيستم‌هاي عامل اجازه استفاده از پروتكل TCP‏ براي DNS‏ را نداده و صرفا مي‌بايست از پروتكل‏ UDP‏ به منظور حمل داده استفاده شود . بديهي است در چنين مواردي همواره اين احتمال وجود خواهد داشت كه با خطاهايي مواجه شده و عملا امكان ترجمه نام يك كامپيوتر و يا Domain‏ به آدرس IP‏ وجود نداشته باشد. پروتكل DNS‏ از پورت 53 به منظور ارائه خدمات خود استفاده مي‌نمايد. بنابراين يك سرويس دهنده DNS‏ به پورت 53 گوش داده و اين انتظار را خواهد داشت كه هر سرويس گيرنده‌اي كه تمايل به استفاده از سرويس فوق را دارد از پورت مشابه استفاده نمايد . در برخي موارد ممكن است مجبور شويم از پورت ديگري استفاده نمائيم . وضعيت فوق به سيستم عامل و سرويس دهنده DNS‏ نصب شده بر روي يك كامپيوتر بستگي دارد.
‏4
DNS‏
DNS‏ مسئوليت حل مشکل اسامی کامپيوترها ( ترجمه نام به آدرس ) در يک شبکه و مسائل مرتبط با برنامه های Winsock‏ را بر عهده دارد. به منظور شناخت برخی از مفاهيم کليدی و اساسی DNS‏ ، لازم است که سيستم فوق را با سيستم ديگر نامگذاری در شبکه های مايکروسافت(NetBIOS‏ ) مقايسه نمائيم .
قبل از عرضه ويندوز 2000 تمامی شبکه های مايکروسافت از مدل NetBIOS‏ برای نامگذاری ماشين ها و سرويس ها ی موجود بر روی شبکه استفاده می کردند. NetBIOS‏ در سال 1983 به سفارش شرکت‏ IBM‏ طراحی گرديد. پروتکل فوق در ابتدا بعنوان پروتکلی در سطح لايه ” حمل ” ايفای وظيفه می کرد.در ادامه مجموعه دستورات NetBIOS‏ بعنوان يک اينترفيس مربوط به لايه Session‏ نيز مطرح تا از اين طريق امکان ارتباط با ساير پروتکل ها نيز فراهم گردد. NetBEUI‏ مهمترين و رايج ترين نسخه پياده سازی شده در اين زمينه است . NetBIOS‏ برای شيکه های کوچک محلی با يک سگمنت طراحی شده است . پروتکل فوق بصورت Broadcast Base‏ است . سرويس گيرندگان NetBIOS‏ می توانند ساير سرويس گيرندگان موجود در شبکه را از طريق ارسال پيامهای Broadcast‏ به منظور شناخت و آگاهی از آدرس سخت افزاری کامپيوترهای مقصد پيدا نمايند. شکل زير نحوه عملکرد پروتکل فوق در يک شبکه و آگاهی از آدرس سخت افزاری يک کامپيوتر را نشان می دهد. کامپيوتر ds2000

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/28265Mjk2MzQ_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید