تحقیق اختلالات اضطرابي-دانلود

تحقیق اختلالات اضطرابي

تحقیق اختلالات اضطرابي

تحقیق-اختلالات-اضطرابيلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 16 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏درصد جمعيت هر جامعه‌اي حداقل به يك نوع از اختلالات اضطرابي دچارند
‏اختلالات اضطرابي جزء شايع‌ترين اختلالات روانپزشكي هستند و براساس مطالعات انجام شده حدود يك پنجم كل جمعيت يك كشور حداقل به يك نوع از اختلالات اضطرابي دچار مي‌شوند.
‏دكتر«جعفر عطاري‌مقدم»متخصص روانپزشكي و داراي بورد تخصصي در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)واحد علوم پزشكي ايران، اظهار داشت: متاسفانه در ايران آمار دقيقي در خصوص ميزان ابتلا به اختلالات اضطرابي موجود نيست ولي سطح اقتصادي اجتماعي با ميزان شيوع برخي اختلال‌هاي اضطرابي نسبت عكس دارد.
وي‌مراجعه به‌روانپزشك را اولين گام موثر در درمان اختلالات‌اضطرابي‌دانست وتصريح كرد: به‌اين‌ترتيب‌روانپزشك‌مي‌تواند درخصوص‌درمان‌هاي دارويي و غيردارويي تصميم‌گيري نمايد.
وي فراگرفتن روش‌هاي آرام سازي به‌كمك فرد متخصص و ممارست در انجام آنرا در كاستن نشانه هاي اضطراب بسيار موثر دانست و اظهار كرد: اين روش براساس تنفس‌هاي شكمي انجام مي‌شود و اصول آن عبارتند از عمل دم طي 3ثانيه، سپس عمل بازدم طي 3ثانيه مكث؛ كه تمرين فوق بايد تا 5 دقيقه در هر مرحله ادامه يابد.
دكتر عطاري مقدم در ادامه عنوان داشت: گاهي افراد از برخي موقعيت‌ها و شرايط اضطراب برانگيز مانند حضور در مكان‌هاي شلوغ و يا سخنراني در جمع مي‌گريزند؛ درصورتي كه ترك اين موقعيت‌ها قبل از رفع اضطراب، باعث افزايش اضطراب در مواجهه‌هاي بعدي خواهد شد.
وي افزود: به اين ترتيب چنانچه فرد به كمك روانپزشك يا روانشناس و به روش غير آسيب رسان و تدريجي با موقعيت ترس‌آور مواجه شود در كاستن اضطراب وي كمك قابل توجهي خواهد شد.
اين متخصص همچنين با اعلام اين مطلب كه افكار منفي و نگران كننده از عوامل ديگر ايجاد كننده اضطراب محسوب مي‌شوند تصريح كرد: در اين شرايط مشاوره با فردي خارج از موقعيت خود و پرسيدن سوالاتي از خود مانند ’’ آيا باور من صحيح است‘‘ ، ‘‘ آيا هر كس ديگري در چنين شرايطي اين عقيده را خواهد داشت’’ ، ‘‘ آيا اين عقيده در هر شرايط ديگري صحيح است’’ و سپس جايگزيني افكار منفي با افكار منطقي در آرام سازي و كاهش اضطراب وي نقش بسيار موثري دارد.
دكتر عطاري مقدم در پايان اظهار داشت: افراد بايد بدانند وجود اضطراب و نشانه‌هاي وابسته به آن به خودي خود نشانه بيماري نيست و هر فردي در موقعيت‌هاي متعددي از زندگي آنها را تجربه مي‌كند؛ گاهي سطوح خفيف اضطراب قبل از انجام يك كار، فرد را به نظم و دقت و حساسيت بيشتر در مورد آن كار فرا مي‌خواند يعني به نظر مي‌رسد براي موفقيت يك فرد، درجاتي از اضطراب لازم و كمك كننده است.
‏انتهاي پيام
‏مقدمه‏ 93
‏مشاوره در‏ 93‏ ايدز
‏عوارض عصبي و روانپزشكي‏ 94
‏آنسفالوپاتي ناشي از ايدز ‏ 94
‏علل دمانس در زمينه ايدز‏ 94
‏دليريوم ‏ 94
‏اختلالات اضطرابي‏ 94
‏1) اختلالات اضطراب منتشر‏ 95
‏2) اختلالات اضطرابي (هراس يا حمله پانيك) ‏ 95
‏3) ترس ‏ 95
‏4) اختلال استرس پس از ضربه‏ 96
‏اختلال وسواسي، فكري، عملي ‏ ‏ 96
‏افسردگي و اختلال خلقي ‏ 96
‏افسردگي اساسي ‏ 96
‏اختلال خلقي دو قطبي ‏ 97
‏اعتياد و وابستگي به مواد و دارو در بيماران مبتلا به‏ 97 ‏ ايدز
‏جنون ‏ 97
‏تشخيص افتراقي خلق افسرده در بيماران مبتلا به‏ 98
‏علائم افسردگي‏ 99
‏اختلالات اضطرابي‏ 99
‏علل جنون در بيماران مبتلا به‏ 100‏ ايدز
‏مشاوره و پيشگيري در بيماران‏ 100
‏مشاوره ‏ 100
‏مسائل و محورهاي مطرح شده در مشاوره شامل ‏ 100
‏موارد مطرح شده در مشاوره با ايدز ‏ 101
‏انواع مشاوره ‏ 101
‏مشاوره براي چه كساني است ‏ 102
‏مشاوره قبل از آزمايش‏ 103
‏مشاوره بعد از آزمايش‏ 104
‏منابع ‏ 104
 
‏ايدز و روانپزشكي
‏ 
‏دكتر جلال شاكري
‏گروه آموزشي روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه
‏ 
‏مقدمه
‏سندرم نقص ايمني ـ اكتسابي (AIDS)‏ و اختلالات وابسته به آن به همراه اعتياد، ماهيت مراقبت هاي بهداشتي را در سراسر دنيا تغيير داده است0 تيم هاي بهداشت رواني در سه زمينه با مشكل AIDS‏ درگير هستند :
‏1) عوارض مغزي و عصبي
‏2) سندرم هاي روانپزشكي كلاسيك (اضطراب، افسردگي، سايكوز) و اختلالات وابسته بهHIV
‏3) كمك به جامعه و بيمار و خانواده او با اثرات اجتماعي و آموزش درمورد رفتار هاي جنسي و سوء مصرف مواد0
‏اين پديده جديد از طيف وسيعي تشكيل شده است كه در يك قطب آن سندرم هاي شديدAIDS‏ و در قطب ديگر عفونت هاي بدون علامت مطرح است و اين بيماران به تمام اختلالات طبي ديگر نظير عفونت ، تومور و سندرم هاي عصبي ـ رواني ، آسيب پذير هستند . بالاخره اين بيماران از يك طرف به خاطر بيماري وعوارض جسمي آن و از طرف ديگر به خاطر اثرات و استرس هاي اجتماعي ـ رواني آن در رنج هستند كه حمايت هاي اجتماي و درماني را طلب مي كند.
‏ 
‏مشاوره درAIDS‏
‏ـ چه كسي به طور كلي بايد آزمايش شود
‏ـ چه فرد بخصوصي بايد آزمايش شود
‏ـ نتايج آزمايش چه اهميتي دارد
‏ـ مشاوره قبل از آزمايش
‏ـ مشاوره بعد از آزمايش
‏ 
‏علائم بالينيAIDS
‏1) عوارض و علائم باليني غير عصبي .
‏2) عوارض عصبي و روانپزشكي
‏عوارض عصبي و روانپزشكي‏
‏ 
‏آنسفالوپاتيHIV‏
‏نوعي آنسفاليت تحت حاد است كه به دمانس تحت قشري پيشرونده بدون نشانه هاي عصبي موضعي منجر مي شود . فقدان علائم قشري كلاسيك (آفازي) تا مراحل بيماري از علائم اين اختلال است . در اين بيماران تغييرات خلقي شديد و تغييرات شخصيتي، مسائل مربوط به حافظه و تمركز و درجاتي از كندي رواني ـ حركتي ، فقدان احساس ، حواس پرتي، كونفوزيون، احساس ناخوشي ، فقدان لذت و مردم گريزي كه با افسردگي اشتباه مي شود، عارض ميگردد . آنسفالوپاتي HIV‏ به صورت دليريوم تظاهر مي كند كه دوره هاي شبه مانيا و اسكيزوفرنياي خود را نشان مي دهد. وجود علائم حركتي مربوط به دمانس تحت قشري مشتمل بر تشديد رفلكس ها، آتاكسي اسپاستيك راه رفتن، پاراپارزي و افزايش قواي ذهني، جلب توجه مي كند .
‏علل دمانس درHIV‏
‏عفونت هاي C.N.S‏ ‏ـ نابهنجاري هاي C.N.S‏ ‏ناشي از اختلال سيستميك و اختلالات غدد و واكنش هاي نامطلوب C.N.S‏ ‏به داروها . دمانس علامت پيش آگهي بد است و 75%ـ50% بيماران در عرض 6 ماه فوت مي كنند .
‏دليريوم :‏
‏عللي كه باعث دمانس در HIV‏ مي گردد باعث دليريوم به صورت افزايش فعاليت يا كاهش فعاليت مي گردد. كه نيازمند درمان علامتي و درمان علل زمينه اي است .
‏اختلالات اضطرابي : (a.d‏)‏
‏بيماران مبتلا به عفونت HIV‏ و AIDS‏ به هر نوع اختلال اضطرابي مبتلا مي شوند، اضطراب منتشر، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال وسواس جبري نيز شايع هستند .
‏ 
‏اضطراب يك احساس ناخوشايند و نامتناسب است كه معمولا با علائم فيزيولوژيك همراه است . در اضطراب سندرم هاي گوناگوني به صورت غالب خود را نشان مي دهند. شيوع انواع اختلالات اضطرابي در HIV‏ حدود 28%ـ2% است .
‏ 
‏عوامل اضطراب زا در HIV‏ و AIDS‏
‏الف) تهديد جدي زندگي با يك بيماري مزمن و كشنده .
‏ 
‏ب) عوامل تنش زايي رواني ـ اجتماعي .
‏ 
‏ج) مرگ دوستان و افرادي كه بيمار به آنها وابسته است .
‏1) اختلالات اضطراب منتشر (G.A.D‏)‏
‏خلق نگران با علائم جسمي و فيزيولوژيك و حداقل 6 علامت از علائم زير به مدت 6 ماه در اين بيماران كه بطور دائمي وجود دارد نشانه اين اختلالات است : تحريك پذيري، بي نظمي در به خواب رفتن، كاهش توانايي تمركز، تنگي نفس، تپش قلب، سرگيجه، تعريق زياد، خشكي دهان، تكررادرار، تهوع و استفراغ، دردهاي عضلاني و احساس بيقراري و خستگي .
‏درمان :‏
‏الف) دارويي : بنزوديازپين ها ، ضد افسردگي هاي سه حلقه اي ، ضدافسردگي هاي SSRIS‏
‏ب) غير دارويي : روان درماني حمايتي ، رفتار درماني، و مشاوره و000
‏ 

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/7372MjI0NDM_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید