تحقیق پروتکل انتقال فایل (FTP) 12 ص-دانلود

تحقیق پروتکل انتقال فایل (FTP) 12 ص

تحقیق پروتکل انتقال فایل (FTP) 12 ص

تحقیق-پروتکل-انتقال-فایل-(ftp)-12-صلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 14 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

PTF‏……………………‏………………………………………..‏………‏…………. &‏ 1
‏پروتکل انتقال فایل (FTP‏)
‏پروتکل انتقال فایل که آن را ftp‏ می نامیم ابزاریست مطمئن برای انتقال فایل بین کامپیوتر ها یی که به شبکه اینترنت متصل هستند. خدماتی که این پروتکل ارائه می کند عبارتند از :
‏تهیه لیستی از فایلهای موجود ازسیستیم فایل کامپوتر راه دور
‏حذف، تغییر نام و جابجا کردن فایلهای کامپیوتر راه دور
‏جستجو در شاخه های ( دایر کتوریهای) کامپیوتر راه دور
‏ایجاد یا حذف شاخه روی کامپیوتر راه دور
‏انتقال فایل ازکامپیوتر میزبان
‏انتقال فایل و ذخیره ی آن از کامپیوتر میزبان به کامپیوتر راه دور
‏قابلیت هایی که پروتکل FTP‏ عرضه می کند می تواند برای سیستم سرویس دهنده بسیار خطرناک باشد چرا که بسادگی می توان فایل های یک کامپیوتر راه دور را آلوده یا نابود کرد. فلذا در این پروتکل کاربران باید قبل ازتقاضای هر سرویسی کلمه ی عبور خود را وارد نمایند و سرویس دهنده پس از شناسایی کاربر سطح دسترسی وعملیات مجاز برای کاربر را تعیین می کند و یک نشست FTP‏ آغاز می شود. FTP‏ این قابلیت را ندارد که بتوان همانند پروتکل Telnet‏ برنامه ای را برروی ماشین راه دور اجرا کرد بلکه فقط روشی سریع ساده و مطمئن برای خدمات فایل به کاربران راه دور محسوب می شود. حال باید ارتباط بین سرویس دهنده و سرویس گیرنده FTP‏ را تشریح نماییم:
‏در پروتکل FTP ‏ برای شروع یک نشست بین برنامه سرو.یس دهنده و برنامه ی سرویس گیرنده باید دو ارتباط همزمان ازنوع TCP‏ بر قرار شود. به هر یک از این ارتباطات در ادبیات پروتکل FTP‏ ،کانال گفته می شود. این دو کانال عبارتند از :
‏کانال داده : یک ارتباط TCP‏ با پورت شمارهی 20 از سرویس دهنده که روی آن داده ها ( مثلا بلوکهای یک فایل ) مبادله می شوند .
PTF‏……………………‏………………………………………..‏………‏…………. &‏ 2
‏کانال فرمان: یک ارتباط TCP ‏ با پورت شمارهی 21 که روی آن فرامین لازم برای مدیریت فایلها رد و بدل می شود.
‏دلیل لزوم برقراری دو کانال مجزا بین سروس دهنده و سرویس گپیرنده ان است که بتوان بدون قطع جریان داده ها فرامین را بطور همزمان مبادله کرد. بعنوان مثال در حین اتقاال یک فایل می توان روی کانال فرمان دستور لغو عمل انتقال یا تغییر مود انتقال را صادر کرد. ذکر این نکته ضروری است که در پروکتل FTP‏ ازسیستم spooler‏ یا صف برای انتقال فایلها استفاده نمی کند بلکه عملیات انتقال به صورت بلادر نگ انجام می گیرد . ( سیستمهایی مثل مدیریت چاپ در پس زمینه عمل می کند یعنی وقتی پروسه ای تقاضای چاپ یک سند را می دهد سیستم عامل آن را به صف میکند تادر موقع مناسب آنرا چاپ نماید فلذا مشخص نیست از زمان صدور فرمان چاپ چه مدت طول بکشد تا سند چاپ شود چرا که اولویت با پروسه هایی است که در پیش زمینه اجرا می شوند .)
‏به گونه ای که اشاره شد سرویس دهنده FTP‏ بایستی دو پروسه همزمان ایجاد نماید که یکی وظیفه مدیریت ارتباط روی کانال فرمان را به عهده داشته و اصطلاحاً مفسر پروتکل یا پروسه PI‏ نامیده می شود . وظیفه پروسه دیگر مدیریت انتقال داده است وبه DTP‏ یا پروسه انتقال داده معروف است . پروسه PI ‏ همیشه به پورت شماره 21 گوش میدهد و پروسه DPT‏ به پورت شماه 20 مقید شده است.
‏روشهای برقراری یک نشست FTP
‏برقراری ارتباط بین سرویس دهنده وسرویس گیرنده FTP‏ با دو روش امکان پذیر است :
‏روش معمولی یا NORMAL MODE
‏روش غیر فعال یا PASSIVE MODE‏
‏در روش معمولی برای برقراری یک نشست FTP‏ مراحل زیر انجام میشود :
‏1) در برنامه سمت سرویس گیرنده ( برنامه سمت مشتری ) ابتدا دو سوکت نوع TCP‏ با شماره پورت تصادفی بالای 1024 ایجاد می شود .
PTF‏……………………‏………………………………………..‏………‏…………. &‏ 3
‏2) در مرحله دوم برنامه سمت مشتری سعی می کند با استفاده ازدستور () CONNECT‏ ارتباط یکی از سوکتهای ایجاد شده را با پورت شماره 21 ازسرویس دهنده برقرار نماید. اگر این ارتباط برقرار شود در حقیقت کانال فرمان باز شده و پروسه PI‏ آماده تفسیر فرامین صادره ازسمت مشتری می باشد .
‏3) برنامه سمت مشتری با فرمان PORT‏ به برنامه سمت سرویس دهنده شماره پورت سوکت دوم را اعلام می ماند . ( در حقیقت برنامه مشتری روی سوکت دوم عمل () Iisten‏ انجام می دهد )
‏4) در ادامه برنامه سرویس دهنده سعی می ‏کند یک ارتباط با tcp‏ با شماره پورت اعلام شده برقرار نماید . یکی ازنکات عجیب در این پروتکل آنست که سرویس دهنده FTP‏ موظف است اقدام به برقراری یک ارتباط TCP‏ ازطریق دستور ()CONNECT‏ با برنامه مشتری نماید در صورتی که معمولا سرویس دهنده پذیرنده ارتباط است نه شروع کننده ارتباط.
‏5) برنامه سمت مشتری ارتباط TCP‏ شروع شده ازسرویس دهنده را تصدیق کرده و یک نشست FTP‏ آغاز می شود.

FTP Client
5151
5150
FTP Server
Data
Command
PTF‏……………………‏………………………………………..‏………‏…………. &‏ 4
‏مثالی از یک نشست FTP‏ به روش معمولی
‏حال باید روش غیر فعال را در برقراری یک نشست FTP‏ بر رسی نمایم :
‏1) در برنامه ی سمت مشتری ابتدا دو سوکت نوع TCP‏ با شماره پورت های تصادفی بالای 1024 ایجاد می شود.
‏2) برنامه سمت مشتری سعی می کند ارتباط TCP‏ یکی ازسوکتهای ایجاد شده را با پورت شماره 21 ازسرویس دهنده برقرار نماید. با برقراری این ارتباط کانال فرمان باز شده و پروسه PI‏ آماده تفسیر فرامین صادره ازسمت مشتری خواهد شد.
‏3) برنامه سمت مشتری با فرمان PASV‏ به برنامه سمت سرویس دهنده اعلام می کند که خواستار یک نشست از نوع غیرفعاال است.
‏4) برنامه سمت سرویس دهنده یک سوکت با شماره پورت تصادفی ( بالای 1024 ) ایجاد کرده و شماره آنرا به برنامه مشتری اعلام می نماید .
‏5) برنامه سمت مشتری ارتباط سوکت دوم خود را با شماره پورت اعلام شده برقرار کرده پس ازتصدیق ارتباط نشست FTP‏ آغاز می ‏شود.
‏ ‏
5151
5150
Command
Data
FTP Server
FTP Client

 

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

دانلود تحقیق

 

http://shahrsaz.sidaa.ir//content/productpic/17924NjE3Mjk_.jpg

دیدگاهتان را بنویسید