مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word-دانلود

دانلود مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word

با کیفیت ترین مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word , دانلود مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word  , سایت دانلود مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word

 

مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word

مقاله-نقش-انتظار-در-پويايى-جامعه-اسلامى-wordلینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..doc) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 18 صفحه

 قسمتی از متن word (..doc) : 
 

‏نقش انتظار در پويايى جامعه ‏اسلامى
‏ابراهيم شفيعى سروستانى
‏عظمت وجودى و ابعاد مختلف شخصيت‏حضرت صاحب الامر(ع)، باعث‏شده ‏است كه در طول هزار و اندى سال كه از غيبت كبرى مى‏گذرد، هر گروه از مردم بسته به ‏گرايشهاى خاص اعتقادى، اجتماعى و فرهنگى كه داشته‏اند، از منظرى خاص به تحليل شخصيت ‏و تعيين جايگاه آن حضرت در عالم هستى بپردازند و هر گروه تنها درك و تصور خود از ‏اين موضوع را تصور درست و مطابق با واقع از شخصيت آن يگانه هستى تلقى كند.
‏در اين ميان جمعى از اصحاب سير و سلوك و رهروان طريق عرفان و معنى ‏با طرح موضوع خليفة‏الله و انسان كامل و همچنين نقشى كه حجت‏الهى در عالم هستى، ‏دارد تنها به جنبه فرا طبيعى آن وجود مقدس توجه كرده و از ساير جنبه‏ها غفلت ‏ورزيدند.
‏گروهى ديگر از اصحاب شريعت توجه خود را تنها معطوف به جنبه طبيعى ‏آن وجود مقدس ساخته و ضمن مطرح كردن نقشى كه آن حضرت به عنوان امام و پيشواى مردم ‏به عهده دارند هيچگونه مسؤوليتى را در زمان غيبت متوجه مردم نديدند و تنها تكليف ‏مردم را اين دانستند كه براى فرج آن حضرت دعا كنند تا خود بيايند و امور مردم را ‏اصلاح كنند.
‏عده‏اى هم ضمن توجه به جنبه فرا طبيعى و طبيعى وجود مقدس حضرت ‏حجت(ع)، تمام هم و غم خود را متوجه ملاقات با آن حضرت ساخته و تنها وظيفه خود رااين ‏دانستند كه با توسل به آن حضرت به شرف ملاقات با آن ذات اقدس نائل شوند.
‏اما در اين ميان گروهى با در نظر گرفتن همه ابعادى كه بدانها ‏اشاره شد به طرح معناى درست انتظار پرداخته و در صدد تعيين وظيفه و نقش مردم در ‏دوران غيبت‏برآمدند. در اين ديدگاه هم مساله خلافت الهى انسان كامل مطرح است، هم به
‏جايگاه و نقش مردم در قبال آن حضرت توجه شده و هم وظيفه‏اى كه مردم در دعا براى حفظ ‏آن وجود مقدس و تعجيل در ظهورش دارند از نظر دور داشته نشده است.
‏شايد بتوان امام راحل امت ، رضوان‏الله تعالى عليه، را به عنوان ‏درخشان‏ترين چهره از گروه اخير ذكر كرد. ايشان با صراحت‏به نقد و بررسى برداشتهاى ‏مختلفى كه از مساله انتظار فرج وجود دارد پرداخته و ديدگاه خاص خود را در اين زمينه ‏چنين مطرح ساختند:
«‏البته اين پر كردن دنيا رااز عدالت، اين را ما نمى‏توانيم بكنيم، ‏اگر مى‏توانستيم مى‏كرديم. اما، چون نمى‏توانيم بكنيم ايشان بايد بيايند. الان عالم ‏پر از ظلم است، شما يك نقطه هستيد در عالم. عالم پر از ظلم است. ما بتوانيم جلوى ‏ظلم را بگيريم، بايد بگيريم، تكليفمان است. قرآن و ضرورت اسلام و قرآن تكليف ما ‏كرده است كه بايد برويم همه كار را بكنيم، اما نمى‏توانيم بكنيم ، چون نمى‏توانيم ‏بكنيم بايد او بيايد تا بكند، اما ما بايد فراهم كنيم كار را ، فراهم كردن اسباب ‏اين است كه كار را نزديك بكنيم ، كار را همچو بكنيم كه مهيا بشود عالم براى آمدن ‏حضرت(ع) … » (1)
‏در جائى ديگر نيز ايشان درباره مفهوم «انتظار فرج‏» مى‏فرمايند:
«‏انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و بايد كوشش كنيم تا قدرت ‏اسلام در عالم تحقق پيداكند. و مقدمات ظهور ان شاءالله تهيه شود.» (2)
‏براى روشن‏شدن بيشتر ديدگاه اخير، در اين مقاله، در ضمن سه گفتار ‏روايات مربوط به «انتظار موعود» را مورد بررسى قرار مى‏دهيم تا روشن شود كه:
1- ‏انتظار چه ضرورتى دارد؟
2- ‏فضيلت آن چيست؟
3- ‏چه وظايفى در عصر غيبت‏بر عهده منتظران است؟
‏وجوب انتظار
‏در تفكر شيعى انتظار موعود، با خصوصياتى كه در ‏اين تفكر براى آن برشمرده شده ، به عنوان يك اصل مسلم اعتقادى مطرح بوده و در

 

دانلود فایل

 

پکیج مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word
 خرید مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word
 سایت مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word
 بهترین مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word
مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word , پاورپوینت مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word , مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word , دانلود مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word ,فایل مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word , ورد مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word ,محصول مقاله نقش انتظار در پويايى جامعه اسلامى word ,
معارف

دیدگاهتان را بنویسید