پیشینه تحقیق رضایت جنسی-دانلود

پیشینه تحقیق رضایت جنسی

پیشینه تحقیق رضایت جنسی

پیشینه-تحقیق-رضایت-جنسیعنوان: مبانی نظری و پیشینه تحقیق رضایت جنسی
فرمت ورد قابل ویرایش
تعداد صفحات: 30
همراه با رفرنس نویسی و پاورقی داخل متن
منابع کامل

قسمتی از متن:

رضایت جنسی

از لحاظ لغوی واژه رضایت جنسی به احساس خوشایند فرد از نوع رابطه جنسی اطلاق می گردد . در واقع رضایت جنسی شامل رضایت جنسی فرد تا رسیدن به اوج لذت جنسی است( اسپنس ، 1991 ، به نقل از شاه سیاه و همکاران ، 1388 ) .
رضایت جنسی نیز به طرق متفاوتی تعریف شده است به طوری که هزاران زن در گزارش طبی خود آن را توانایی دسترسی به ارگاسم در هر زمانی که اراده نمایند ذکر می کنند . برخی رضایت جنسی را صادق بودن و پاسخ موثر ناشی از ارزیابی مثبت ومنفی زوج ها در روابط جنسی می دانند (مدانلو،ضیایی و ربیعی ،1384).
نیکولز (2005، به نقل از بخشایش و مرتضوی، 1388) تکالیفی را برای رسیدن به مرحله ی توافق در روابط زناشویی بیان می کند که یکی از آنها برقراری رابطه ی جنسی ارضا کننده برای هر دو طرف است . در واقع، ارضای درست غریزه ی جنسی یک نیاز طبیعی است که باید به آن پاسخ داده شود وگرنه ممکن است پیامدهای منفی همچون بیماریهای روانی و جسمی را به دنبال داشته باشد (بخشایش و مرتضوی ،1388).
رضایت جنسی تنها لذت جسمانی نیست و شامل کلیه احساسات باقی مانده پس از جنبه های مثبت و منفی ارتباط جنسی می شود ( مکانیل ، 2006 ، به نقل از شاه سیاه و همکاران، 1389 ).
بارینتوس ( 2006) معتقد است که از میزان رضایت جنسی زوجین مي توان، به عنوان وسيله ي اندازه گيري تعاملات آنان استفاده نمود. بسياري از مطالعات نشان مي دهد كه زوج ها بالقوه و پنهاني تعارضاتي پيرامون مسايل جنسي دارند اما آن را بعنوان يك راز تلقي كرده و از بيان آن اجتناب مي نمايند ( اسپوتن ، 1996، لارسون ، 1998، سیمون، گاگنون 2000، متز، 2005 به نقل از کرو ، 2007 ).
كارشناسان ايراني معتقدند، 50 تا 60 درصد طلاقهاي صورت گرفته به علت مشكلات و اختلالات
جنسي است (فروتن، 1386). به نظر مي رسد بسياري از زوج هاي ايراني از نارضامندي جنسي رنج
مي برند اما از مطرح نمودن و صحبت كردن درباره ي آن احساس شرم و گناه مي نمايند و از تاثير
آن بر عدم رضايت زناشويي و در نتيجه عدم رضامندي از زندگي خود غافلند.( به نقل از هنرپروران و همکاران، 1389 ).
از طرفی ، تمایلات جنسی نیز نقش موثری در روابط زوجین ایفا می کند. بی توجهی به تمایلات جنسی در بیشتر مواقع مو جب بروز اختلال در روابط جنسی و عدم رضایت مندی جنسی زو جین می شود . رضایت جنسی، به عنوان میزان خرسندی یا شادی هر شخص از ارتباط جنسی ( هاروی و همکاران، 2008) تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله استرس های شغلی، کشمکش های روابط زوجین، سطح تحصیلات و فرهنگ، مشکلات اقتصادی، سازش های اخلاقی و جنسی، مشکلات و بیماری های جسمی و روانی طرفین قرار دارد ( پورافکاری، 2000).
و…

ممکن است در توضیحات بهم پیوستگی در کلمات وجود داشته باشد ولی در فایل word اینگونه نیست.

دانلود فایل

 

دانلود فایل

دانلود

علوم تربیتی و روانشناسی

 

http://shahrsaz5.mpfile.ir//content/productpic/20761OTU0Mg__.jpg

دیدگاهتان را بنویسید